Netflix’ten Futbol Dizisi “The English Game”

Netflix’ten Futbol Dizisi “The English Game”

Netflix İngilterede Futbolun Doğuşunu Konu Alan Bir Diziyi Yayına Aldı.
19. Yüzyılda İngiltere de Futbolun Başlangıcını konu alan dizi 6 bölümle Netflixe merhaba dedi

 

Fragman

Posted in Genel | Netflix’ten Futbol Dizisi “The English Game” için yorumlar kapalı

Netflix’ten Avrupa da Kalite Düşürme Hamlesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü (covid-19) nedeniyle, Neredeyse tüm Avrupa da olağanüstü önlemler alınmaya başladı. Bu önlemlerin başında insanları evde kalmaya zorlamak yer alıyor. Okullar tatile edildi iş verenler çalışanlarının evden çalışmasına imkan sağlıyor.
Hal böyle olunca internet kullanımı da inanılmaz boyutlara ulaşmaya başladı. Netfli’te insanların evde hoş vakit geçirmesi adına türlü olanaklar sunuyor. Fakat Avrupa da ki internet alt yapısı bu kadar yoğunluğu kaldıracak düzeyde değil ve bu nedenle internet bağlantı hızlarında kesinti ve yavaşlamalar söz konusu.
Netflix bu sorunun önüne geçmek adına Avrupa da içeriklerin kalitelerini 30 gün süreyle düşürme kararı aldığını duyurdu.

Posted in Netflix | Tagged , , , | Netflix’ten Avrupa da Kalite Düşürme Hamlesi için yorumlar kapalı

Opencart Journal Tema

Bu yazıda opencart için yapılmış en iyi temadan yani journal’dan bahsedeceğim. bakın en iyilerden demiyorum en iyi diyorum. sizde google da ufak bir arama ile bunu doğrulayabilirsiniz.
Peki neden en iyisi? Bence en önemli nedeni hiçbir kod bilgisi gerektirmeden çok yüksek standartlarda bir e-ticaret sitesi yapmanız mümkün. Journal sürekli geliştirilen bir tema ve şuan 3. versiyonu sunulmuş durumdadır. O kadar detay düşünülmüş ki gerçekten takdiri hak ediyor. Halihazır da 11 tane demo tasarım mevcut ve her birinin nasıl yapıldığını admin tarafına bakarak anlamak mümkün. Ayrıca her domonun içeriğini saniyeler içinde indirip sitenize kopyalayabiliyorsunuz.
Journal demo sitelerinde modern sliderlar, görsel, degrade ve video background seçenekleri.. mobil tablet ve pc ekran türlerine göre hazır boyutlandırma imkanı.. Çeşitli slider yapıları ve performans araçlarını e-ticaret müşterileri için sunuyor.
Opencart Journal Tema ile alakalı sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Posted in Genel | Tagged , | Leave a comment

Opencart iyzico modül kurulumu

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazlarından sanal pos entegrasyonunu, Türkiye’nin bu alanda önde gelen firmalarından iyzico sanal pos modülünü opencart altyapısına entegrasyonunun nasıl yapıldığına değineceğim.

Öncelikle Sanal Pos nedir? neden kullanılır? bu sorulara değinelim.

Sanal Pos: e-ticaret sitelerinde, alışverişin kredi kartı ile site üzerinde yapılmasına olanak tanır. Sanal pos direkt bankalardan veya iyzico gibi entegratör firmalar üzerinden e-ticaret sitelerine entegre edilir.

iyzico modül kurulumu:

 • Opencart versiyonunuza uygun olan modül dosyalarını buraya tıklayarak firmanın github sayfasından indirmelisiniz. sonrasında indirilen dosyalarını FTP sunucusuna baglanarak web sitenize yüklemelisiniz.
 • Admin Paneli -> Eklentiler -> Ödeme Metodlarına girerek iyzico modülünü aktif edin. iyzico tarafından alacağınız API key ve güvenlik anahtarlarını aynı sayfada ilgili alanlara giriniz ve işlem tamam.

Not: iyzico modülünü kullanmak için iyzicoya başvuru yapmalısınız. Başvurunuzun onaylanmasının ardından modülü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Posted in Genel | Tagged , , | Leave a comment

Opencart Seo Ayarları

Bildiğiniz gibi opencart e-ticaret tabanlı bir yazılımdır ve SEO (Seach Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu sunduğunuz ürün veya hizmette ön sayfalarda yer almanız için oldukça önemlidir.

Bu yazı da harici bir destek almadan kendiniz e-ticaret sitenizi nasıl arama motoru dostu bir hale getireceğinizden bahsedeceğim.

Hemen konuyu kısaca maddeler halinde belirtelim:

 • Admin Paneli -> Sistem ->Mağazalar -> Genel ve Mağaza alanlarını eksiksiz doldurun.
 • Admin Paneli -> Sistem ->Mağazalar -> Sistem sekmesi altında “Seo URL Kullan” alanını “evet” olarak işaretleyin ve Kategori, Ürün ve Tüm Sayfalar da “Seo URL” alanını boş bırakmayın.
 • Ürün eklerken “Meta Açıklaması”, “Meta Kelimeleri” ve “Ürün
  Etiketleri” alanlarına önem verin bunlar arama motorlarının o sayfayla alakalı ilk baktığı alanlardır.
 • Özellikle ana sayfanızı kurgularken sayfa yüklenme hızını göz önünde bulundurun. Site hızınızı kontrol etmek için google insight kullanın. Unutmayın ki site hızının google sıralamalarında ki kriterlerinin başında gelmektedir.
 • Ziyaretçilerinizin site kalmasını ve farklı ürünleri gezmesini sağlayın. Google bir sitenin başarısını sınıflandırırken ziyaretçi davranışlarını göz önünde bulundurur. Örneğin bir sitenin hemen çıkma oranı yüksekse ve ziyaretçilerin sayfa gezme oranı düşükse o site kendi kategorisinde başarısız olarak nitelendirilir.
 • Ürün veya Hizmet verdiğiniz alanda ki güncel gelişmeler, haber veya bilgilendirmeler için sitenize blog bölümü ekleyin ve peryodik olarak bu bölümde paylaşımlar yapın. Bu paylaşımları sosyal medya hesaplarınız da paylaşın.

Şimdilik bu kadar bilgilendirme yapacağım ilerleyen zamanlarda bu bölümü zenginleştirmeyi planlıyorum. Takipte kalın.

Posted in Genel | Tagged , | Leave a comment

PHP Mobil yada Desktop Kontrol

Sitenize giren kullanıcının mobil, tablet yada masa üstü cihaz mı kullandığını anlamanın basit ve kesin kontrolünü yapmanızı göstereceğim.

Eklememiz gereken kod gayet kısa ve basittir.

<?php
function isMobile () {
 return is_numeric(strpos(strtolower($_SERVER['HTTP_USER_AGENT']), "mobile"));
}

echo isMobile() ? "Mobil Cihaz." : "Masaüstü Cihaz" ;
/* Eğer Cihaz Mobil ise Aşağıda ki yönlendirme yapılır.
if (isMobile()) {
 header("Location: http://mobile.yoursite.com/");
} */
?>

Yukarıda ki kodu PHP çalışma sayfanıza ekleyerek sitenize giriş yapan kullanıcının mobil mi masaüstü veya dizüstü cihazlardan mı sitenizi ziyaret ettiğini rahatlıkla anlayabilir ve ona göre yönlendirme veya içerik ayarlaması yaptırabilirsiniz

Posted in Genel | Leave a comment

Opencart Beyaz Sayfa Sorunu

Opencart e-ticaret sistemlerinin bir çok aşamasında beyaz sayfa ekran sorunu ile karşılaşılabilmektedir. Ve bunun bir kaç sebebi vardır. Öncelikle en sık karşılaşılan durum.

 1. Domain değişikliği veya hosting değişikliğinde ana dizin ve admin klasörlerinde ki config.php dosyalarında ki yol (path)lerin yanlış girilmesinden kaynaklıdır.
 2. Server PHP sürümleri ile alakalı olabiliyor. opencart 1.5.6.4 kullanırken PHP 5.5 üstü sürümlerde DB kaynaklı sorunlardan dolayı bu tür hatalar ile karşılaşılıyor.
 3. Benim yakın zamanda başıma gelen ve web de kaynak bulamadığım durum. E-Posta (sendMail) fonksiyonunun doğru çalışmadığından dolayı Müşteri Kayıt, Ortaklık Programı Kaydı ve Sanal Pos Callback işlemi yaparken Beyaz Sayfa (White Screen) hatası görülmekte ve ne loglarda ne hata kayıtlarına herhangi bir hata gözükmemekteydi. Uzun uğraşlar sonucu hatanın Sistem > Mağazalar > Eposta başlığı altında ki SMTP değerleri ile alakalı olduğunu fark ettim ve tüm değerleri sildiğimde sistem çalışması düzeldi.

Posted in Genel | Leave a comment

Opencart Kargo Metodu Çakışmasını Engelleme

opencart e-ticaret sitenizde “sabit fiyatlı kargo” ve “ücretsiz kargo” metodlarının olduğunu varsayar ve yapılan alışveriş tutarı “ücretsiz kargo” bedelini geçerse, kasada hem sabit fiyatlı kargo hem de ücretsiz kargo seçeneği aynı anda gözükecektir. Buda müşteri tarafında karışıklığa sebep oluşturabilecektir. bunu engellemek adına tek bir dosyaya aşağıda ki kodu eklemeniz yeterlidir.

catalog > model > shipping > flat.php de aşağıda ki satırın hemen üstüne:

		$method_data = array();

		if ($status) {
			$quote_data = array();

			$quote_data['flat'] = array(
				'code'     => 'flat.flat',

aşağıda ki kodu ekleyin.

if ($this->cart->getSubTotal() >= $this->config->get('free_total')) {
    $status = false;
    }

Eklenilen kod ile alışveriş tutarı “ücretsiz kargo” alt tutarına eşit veya büyük olduğunda “sabit fiyatlı kargo” durumu false olacak ve listelenmeyecektir.

Posted in Genel | 1 Comment